Poštovné zdarma na objednávky nad 297,30 €. Možnosť odoslania aj cez DHL Express.
Jordan Trail - trošku extrémnejšia turistika

Jordan Trail - trošku extrémnejšia turistika


...a čo si nezabudnúť pribaliť do púšte

My v 68travel občas vyrazíme aj mimo bežné cestovateľské a turistické chodníky.

Ako napríklad aj tento raz, keď sme si to namierili do Jordánska. 

Áno, bola aj klasika - kúpanie sa v Mŕtvom mori a snaha plávať v ňom aj na bruchu. Skúsiť to odporúčam každému, ale rovnako ako my zistíte, že to jednoducho nejde!  :) 

Nenechali sme si újsť ani historickú Petru, plávanie v Červenom mori a ani slávny Wadi Rum.

Toľko z itinerára väčšiny bežných návštevníkom krajiny zvanej Jordánsko. Venovali sme tomu asi dva dni z celkového programu, ale oplatilo sa vidieť.

Našim hlavným cieľom bol však peší prechod časti Jordan Trailu, na ktorý chodí len veľmi málo ľudí. Aspoň zatiaľ... 

My sme si na ňom zažili a v rámci možností si aj užili, 5 dní, počas ktorých sme prešli niečo cez 100 km jordánskou pustatinou. A keďže píšeme o outdoore a snažíme sa byť užitočným poradcom čo sa týka vybavenia, ktoré človek na rôzne druhy trekov potrebuje, v tomto článku nájdete niekoľko dobrých tipov na to, čo sa oplatí pribaliť do suchých kaňonov a púští. 

Top 10 vecí, ktoré nemohli na našom treku chýbať:

 1. dobrý batoh s kvalitným chrbtovým systémom
 2. spoľahlivý filter na vodu
 3. pohodlná karimatka
 4. ľahký a kvalitný stan (ideálne s možnosťou výhľadu na hviezdy) + podlaha
 5. spacák “tak akurát”
 6. jedlo s čo najmenšou hmotnosťou ale s dostatkom energie
 7. skladný varič a ľahký hrniec
 8. dobrá čelovka
 9. nabíjačky/baterky
 10. správne zabehnuté topánky + návleky na topánky proti piesku a kamienkom
 11. vreckový nožík
 12. čo sme nemali a mali sme mať: šiltovka so zásterkou na krk, poriadny opaľovací krém, balzam na pery a vlhčené obrúsky :)

Kompletný zoznam obsahu našich batohov na 5 dňový pochod je zosumarizovaný na konci článku.


1. Spoľahlivý filter na vodu 

Základná a naozaj no.1 vec, bez ktorej sa na pochode tohto typu nezaobídete. Okrem nás sme stretli na celej trase len jednu skupinu turistov, takže nevieme až tak porovnať jednotlivé filtračné systémy, ktoré tam kto používal. Miestne kozy a ťavy si vystačili s nefiltrovanou vodou a turistky z Nemecka mali nemenovaný filter, s ktorým to veľmi pomalým kvapkaním prefiltrovanej vody, trvalo naozaj neskutočne dlho. 

My sme mali k dispozícii dávnejšie overené a odskúšané UV pero, ale nakoniec slúžilo len ako záloha. Rozhodli sme sa odtestovať novú filtračnú fľašu GRAYL. Filtrovanie ňou bolo rýchle a efektívne, na prvej zastávke sme za cca 15-20 minút nafiltrovali asi 20 litrov vody. Bonusom bolo, že voda bola po filtrácii číra a nebolo cítiť žiadne pachute či zápach - čo si aj po rokoch pamätáme z dávnejšieho filtrovania tabletkami. Po nich to nikdy nebývalo práve lákavé pitie. Kto to zažil, vie o čom hovorím ;)

Použili sme filtrovaciu fľašu GRAYL 400 ml, a tento objem sme vedeli prefiltrovať za 8-10 sekúnd. V ponuke je teraz už aj vylepšená verzia UltraPress 500 ml, prínosom je hlavne horný otvor na pitie a lepší úchop. Pokiaľ by ste chceli fľašu s väčším objemom, je tu ešte GeoPress 700 ml

Všetky sa vyrábajú v niekoľkých farebných alternatívach a odporúčame vždy si pre istotu pribaliť aj rezervný filter, ktorý sa na fľašu jednoducho našróbuje. Jeho životnosť je 100-300 litrov, ale toto vo veľkej miere závisí aj od toho, ako veľmi znečistenú vodu filtrujete. V Jordánsku sme pili vodu, ktorá pred prefiltrovaním vyzerala dosť mútne a nepoužiteľne, takže sa filter zaniesol rýchlejšie. Vždy je preto dobre mať aj záložný. Hlavne, keď sa niekoľko dní pochodu od najbližšej civilizácie... ;)

2. Dobrý batoh s kvalitným chrbtovým systémom

Keď šlapete od rána do večera s batohom nabaleným na 5 dní, čo zahŕňa nielen veci na kempovanie a oblečenie, ale aj jedlo a vodu, tak naozaj záleží na pohodlnom a kvalitnom batohu. Ideálne s dobrým chrbtovým systémom a podľa možnosti nie príliš ťažkým, keďže pri každom ďalšom kilometri viac a viac cítite každých 100 gramov váhy. Dobré batohy - ak majú niečo vydržať - majú väčšinou aj svoju vyššiu hmotnosť. Je dobre zvoliť správny pomer a na dlhšie trasy jednoznačne chodiť s už overeným a vyskúšaným batohom. To, či si vyberieme klasické ťažšie batohy, alebo niečo z ultralightu, je už na každom z nás. 

Z klasiky je to napríklad Deuter (pre ženy viac sedí SL verzia) či Ferrino. Obe sú to značky, ktoré svoje batohy zdokonaľujú už desaťročia a vedia, čo robia. Odporúčame batohy s objemom 60-70-80 litrov - podľa toho, do akej miery je vyľahčený a zmenšený váš stan, karimatka a spacák ;)

A potom je tu samostatná kategória, ktorou sú naše batohy od známej ultralight značky SixMoonDesigns. Tu je to trošku špecifickejšie, lebo každý batoh sa skladá z troch samostatných častí (samotný batoh, ramenný systéme a bedrový systém). Ale kľudne sa na mňa obráťte, ak budete potrebovať poradiť. Ja sa chystám testovať batoh od SMD už o mesiac - na 8 dňovom treku v Ománe.

3. Pohodlná a ľahká karimatka

My sme mali rôzne modely, ale čo môžem s čistým svedomím povedať, že Therm-a-rest dobre slúži už roky. Nie len nám ale celosvetovo. Pokiaľ vám neprekáža väčší objem a pripnutie na batoh zvonku výborným riešením je "stará známa klasika" v podobe nezničiteľnej verzie Z lite alebo Z Lite Sol. Tieto modely zbalíte za pár sekúnd, netreba ich nafukovať a sfukovať, nevadí, keď na ne padne rosa alebo zmoknú a môžete sa na nich promptne vyvaliť aj počas dňa. Alebo ich použiť ako podsedák pri obedňajšej prestávke po trase. 

Ak chcete ušetriť váhu a aj priestor (a nevadí vám, že menej ušetríte svoju peňaženku), potom sú tu modely ľahké a skladné, čo poteší predovšetkým váš chrbát (počas dňa ale i v noci). Medzi najlepšie patrí napr. jedna z top karimatiek Sveta za minulý rok NeoAir Uberlite či ekonomickejšia Prolite. Najnovším hitom je Therm-a-rest NeoAir Xlite, odolnejšia a menej “šušťavá” verzia v porovnaní s Uberlite. Akurát o trošku ťažšia. 

Pri nafukovacích karimatkách odporúčam použitie nafukovacieho vaku, ktorý je súčasťou balenia karimatky, a to kvôli vlhkosti, ktorá sa fúkaním v karimatke zbiera. Ak nenocujete pri naozaj nízkych teplotách, tak to nehrá z hľadiska tepelnej izolácie až takú veľkú rolu. Dá sa to potom doma vyriešiť ponechaním nafúknutej karimatky na niekoľko dní a nazbierané kvapky vo vnútri postupne zmiznú. Na dlhším trekoch sa to ale môže nazbierať na viac než pár kvapôčiek tekutiny.

Ešte malé odporúčanie z mojej osobnej skúsenosti - pri výške 186 som sa prvýkrát rozhodol pre verziu Large nie Regular. Je to trošku váhy navyše, ale tých niekoľko centimetrov karimatky na dĺžku ale aj na šírku som veľmi ocenil a vyspal som sa kvalitnejšie. A spánok je to najdôležitejši na dlhých trekoch - od toho sa odvíja pohoda, energia a dobrá nálada celý nasledujúci deň, je tak? ;)

4. Ľahký a kvalitný stan *ideálne s možnosťou výhľadu na hviezdy

Testovali sme tri rôzne modely od MSR, a to Elixir, Hubba a Access. Tri úrovne kultových stanov, z ktorých si človek vyberie už len na základe účelu, na ktorý chce stan dlhodobejšie používať alebo tak trochu aj na základe svojich finančných možností. Pokiaľ neplánujete kempovať celoročne, úplne postačí Elixir. Model Elixir1 má veľmi príjemných 2,16kg. 

Dá sa to ešte vyľahčiť tak, ako som to urobil ja, že som si doprial model Hubba NX. Keďže osobne preferujem trošku extra priestoru v stane - či už na batoh alebo skrátka na pohodlnejší spánok, v Jordánsku som používal Hubba Hubba NX2, ktorá aj vo verzii pre 2 osoby váži len 1,76kg. Jednička dokonca len 1,33kg, čo je naozaj perfektný stan s neskutočne nízkou hmotnosťou. 

Tretím modelom, ktorý sme mali so sebou bol Access 2, ktorý váži 1,84kg, ale ide o štvorsezónny stan, ktorý využijete aj v zime. Všetky tri modely boli konkrétne v Jordánsku viac než postačujúce, ja som si viackrát vychutnával aj zaspávanie pod neskutočne hviezdnatou oblohou, keďže NX2 má časť stanu z priehľadnej sieťky. A tropiko som nechal oddychovať. 

Na podobnú letnú turistiku by bol veľmi vhodný ultralight stan CarbonReflex, ktorý má vo verzii pre jednu osobu dokonca len 0,79kg a v dvojkovej 0,99kg. Alebo ekonomickejší letný model Zoic 2, vážiaci 2,19 kg. 

Cenovo je to medzi jednotlivými typmi rádovo vždy od 100-200 vyššie smerom od Elixir, cez HubbaNX až po Carbon a Access. Pokiaľ však robíte a máte v pláne robiť aj viacdňové treky, chcete ísť "naľahko" a vedieť sa na svoj stan aj spoľahnúť, oplatí sa zainvestovať.

Čo sa týka stanov, určite odporúčame prikúpiť si aj podlahu, ochráni lepšie vás a aj váš stan ;)

5. Spacák “tak akurát”

Každý, kto cestuje a kempuje častejšie a počas celého roku, má určite dva alebo aj viac spacákov. Jedným sa proste nedá vybaviť každé ročné obdobie, je to nemožné. 

A keď už ich aj máte doma na výber, je veľmi ťažké pribaliť si presne taký spacák, aký človek na mieste potrebuje - hlavne keď máte kolísavú predpoveď počasia a ročné obdobie, v ktorom počasie jednoducho stabilné nie je.  

Do Jordánska sme sa chystali na nočné teploty okolo 3-5 stupňov. Sneženie pred mestom Petra v nás nachvíľu vyvovalo otázku, či v noci nepomrzneme, ale už na ďalší deň nám bolo skôr teplo, než zima. Počasie si občas jednoducho robí, čo chce :)

Ja osobne som tentoraz testoval páperový spacák Ferrino Lightec 1000 a bol som veľmi spokojný. Rozumná hmotnosť, nie zbytočne veľký a noci v ňom boli veľmi pohodlné. 

V daných podmienkach by bol stačil aj spacák s menšími hodnotami smerom dolu - ako napr. Lightex 500 Duvet, kde sa ešte dá ušetriť na hmotnosti. Ale keby bolo trošku prituhlo, asi by to už bolo na hrane. Ja som bol s výberom spacáku na túto túru spokojný. Ak však boli vydržali dažde, do vlhého prostredia odporúčame skôr spacák so syntetickou náplňou, aký sme testovali na poslednej expedícii za polárnym kruhom,. Tam sa osvedčil Nightec 600, i keď pri tých najchladnejších nociach by sa bol hodil aj Nightec 800, lebo už zachádzal mráz trošku za nechty.

Po tom, čo som zistil, akú pozornosť venuje výrobe spacákov firma Mountain Equipment a ako ich majú premakané, na najbližšej expedícii plánujem odtestovať niečo z ich ponuky. V perí patria medzi svetovú špičku, teším sa na novú skúsenosť!

6. Jedlo s čo najmenšou hmotnosťou ale s dostatkom energie

Na všetky podobné viacdňové túry, špeciálne tie, kde si potrebujete niesť všetko jedlo so sebou, používame čo najviac suchej stravy, z ktorej máme za pár minút teplé, sýte a energeticky hodnotné jedlo. 

Na raňajky štandardne pripravujem musli (väčšinou Mixit), ktorý si ešte doplním čistými ovsenými vločkami a lyofilizovaným ovocím. 

Ohľadne obeda a večere sme už roky spokojní s výrobkami Summit to eat. Tento raz sme si pribalili Kurča Tikka, Cestoviny s lososom a brokolicou, Hovädzie so zemiakmi a Vyprážaná ryža s kuraťom. Všetko chutilo a po náročnom dni vždy padlo vhod. 

Náš tip: cenovo výhodnejšie je vždy balenie pre dve osoby. A aj menej náročné na hmotnosť nosenia a následného nosenia odpadu - obalov z jednotlivých jedál. 

Nabudúce si už určite pribalíme aj dezertové doplnky a praženicu so syrom.

Viac dní po sebe potrebuje človek trošku zmeny, takže jedálniček si spestrujeme trvanlivými salámami, domácou klobáskou, syrom a konzervami. To všetko v kombinácii s chlebom, v Jordánsku sa osvedčíl ten arabský okrúhly, vydržal až do konca túry.

No a samozrejme, cereálne tyčinky a nejaké čokolády a podobne. 

Ako energietické a vitamínové doplnky štandardne nechýba v batohu hroznový cukor a magnézium. 

Na najbližšej expedícii budeme testovať aj známu dánsku značku TRAIL, pokiaľ sa osvedčí, pridáme ju našej webovej ponuky, nech je ešte pestrejšia. 

7. Skladný varič a ľahký hrniec

Náš hlavný problém s varením v Jordánsku bol ten, že sú v celej krajine len asi dve či tri mestá, kde sa dajú kúpiť bomby k plynovým varičom. V Agabe, do ktorej sme prileteli - napriek tomu, že to vôbec nie je malé mesto - plynové bomby nepredávajú. Nosiť so sebou benzínový varič a hlavne benzín doň bolo posledné, čo sme chceli riešiť a tak sme, síce trošku logisticky a finančne náročnejšie, ale s pozitívnym výsledom, vybavili nákup plynových bômb v hlavnom meste krajiny. Kým sme my skúšali hustotu slanej vody v Mŕtvom mori a napchávali sa v obedovom bufete, vyslali sme nášho šoféra do Ammánu a vratil sa odtiaľ s troma bombami. Takto sa nám bude ľahšie kráčať. A aj s menším benzínovým smradom a obavami, aby sa nám niekde v batohoch nevylial.

Vyskúšali sme už rôzne variče. Po rokoch môžem povedať, že aj keď existujú rôzne lacnejše riešenia, náhrady či kópie, používam MSR Pocket Rocket (existuje aj De Luxe verzia vylepšená o automatické zapaľovanie), ktoré sú spoľahlivé a ten môj mám už asi 15 rokov a stále funguje. Po našej púti Jordánskom a hlavne predošlej skúsenosti spoza polárneho kruhu vo Švédsku, v dobrom závidím iným členom expedície tento model, ktorý sa chystám pribaliť do najbližšej výpravy Windburner System a topkou je MSR Reactor - zatiaľ najrýchlejší systém na varenie v prírode, aký bol kedy vynájdený.

8. Dobrá čelovka

Bez kvalitnej čelovky by sa človek nemal vybrať na žiadnu túru, v prípade viac-dňovej je to úplne bez debaty. Či už potrebujeme kráčať skoro ráno alebo ešte neskoro večer, alebo len k večernému rozkladaniu stanu či vareniu, čelovka je nevyhnutným a dobrým spoločníkom turistu/cestovateľa. Na trhu je veľa značiek, ktoré robia čelovky a mnoho z nich je kvalitných. My sme opäť siahli po rokmi overenej a odskúšanej kvalite - konkrétne odporúčame čelovky Petzl. 

Pre bežné používanie úplne stačia základnejšie modely ako napr. Tikka či Actic, ale oplatí sa ísť o triedu vyššie. Ja som v Jordánsku používal Actic Core, kde je už možnosť používať nie len klasické AAA baterky (tie som mal v batohu ako záložné), ale aj core batériu, ktorá sa dá nabíjať cez USB. 

Pokiaľ ste ešte náročnejší a potrebujete ešte silnejší svetelný lúč, ktorý sa zíde hlavne pri behu, bicyklovaní či nočnom lyžovaní, odporúčame Swift RL alebo jej verziu Swift PRO.

9. Nabíjačky/batérie/adaptéry

Nie je to niečo, bez čoho by sa nedal 5 dňový trek prežiť, ale… predsa len už na mobily aj fotíme, aj v nich máme navigáciu, aj si do nich zapisujeme poznámky a zážitky… a preto toto všetko je lepšie mať nejakú tú šťavu stále v rezerve. Takže si so sebou nosíme powerbank. Optimálnou veľkosťou sa na trek tejto dĺžky ukázala kapacita 10000W, ktorá mobl nabije aj 3-4 krát - v závislosti od typu telefónu, samozrejme. 

Powerbanky vyrába množstvo kvalitných značiek, my máme odtestovaný SCROSS - švajčiarsku značku, s ktorou sme boli doteraz vždy spokojný. Poteší hlavne praktický malý rozmer a aj hmotnosť je v porovnaní s mnohými inými powerbankami rovnakej kapacity, veľmi prijateľná. 

Podľa toho z ktorej krajiny cestujete, je dobré pribaliť si aj správny adaptér, aby sme svoj powerbank dokázali v Jordánsku či inde v miestnej elektrickej sieti aj nabiť ;)

10. Správne zabehnuté topánky + návleky na topánky proti piesku a kamienkom

Každý, kto si už prešiel nejakú dlhšiu túru, špeciálne ak je viacdňová, už vie, že je najrozumnejšie obuť sa do odskúšanej a dobre vychodenej turistickej obuvi. Na tento trek sme zvolili všetci nizku obuv a bola to dobrá voľba. Veľmi sme však zároveň ocenili návleky na členky, pretože nebyť ich, tak by sme non-stop vyberali kamienky a piesok z topánok. Niekedy malá a ľahká vec, ktorá v batohu ani nezaberie miesto, dokáže neoceniteľné zázraky ;)

Obišlo sa to takmer u všetkých aj bez akýchkoľvek otlakov. Ak sa aj nejaký objavil, tak účinnou protizbraňou si náplaste Compeed. Jedny z mála, s ktorými sa dá aj pri vytvorení otlakov šlapať celkom pohodlne ďalej. 

11. Vreckový nožík

Bez vreckového noža s otváračom na konzervy, fľaše, prípadne aj nožničkami, šrobováčikom a ďalšími bonusmi, nevyrážam na žiadnu viacdňovú túru. K príprave jedla je to v podstate nutná vec a okrem toho človek nikdy nevie, kde po trase bude potrebovať niečo odrezať, upraviť a podobne. Osobne už dlhé roky používam nože Victorinox, nikdy nesklamali. Už mám asi piaty, ale nie preto, že by niektorý predošlý nevydržal moje používanie, v podstate sú tieto nože nesmrteľné a môžete mať jeden na celý život. Pokiaľ si ich občas nezabudnete vyložiť z príručnej batožiny do tej hlavnej a na letisku vám nôž nevezmú. A Victorinox je veľmi obľúbený aj u zlodejov, kde tiež skončili jeden či dvaja z mojej pôvodnej "zbierky". Aktuálne mám Forester a som maximálne spokojný - oceňujem modely v prevedení s väčšou rukoväťou, lepšie sa mi držia. Osobne som si vybral prevedenie s drevenou rúčkou, dáva mi to lepší pocit a prepojenie s prírodou ;)

12. Opaľovací krém, balzam na pery, repelent.

"Maličkosti", na ktoré sa neopláca zabudnúť. Špeciálne v púšti, ale aj skalnatých kaňonoch či náhodných plošinách. Zabudnutý balzam na pery ma stál týždňovú rehabilitáciu vyschnutých pier. Nič strašné, ale dalo sa tomu predísť. Repelent som nezabudol, ale nakoniec ho v podstate nebolo treba. Ale radšej menšie balenie ponesiem zbytočne, než keď má človek bojovať s hmyzom bez repelentu a znepríjemniť si tak kempovanie.

 

Komplentný obsah našich batohov:

Spanie - stan, extra podlaha k stanu, spacák, karimatka, vankúš buď z vlastného oblečenia alebo nafukovací

Oblečenie - merino tričká a spodné prádlo, mikina, nepremokavá bunda, kraťasy, dlhé nohavice, ponožky, šatka na krk, čiapka (šiltovka aj teplá na večer), tenké rukavice

Varenie a jedlo - varič, hrniec/ešus, hrnček, dehydratovaná strava, čerstvá strava, cereálne a proteínové tyčinky, hroznový cukor, vitamíny/šumivé tablety, čaje, troška soli, cukru, cesnaku, oleja - podľa chuti a náročnosti stravníka :)

Hygienické potreby - zubná kefka a pasta (čo najmenšia veľkosť zubnej pasty - buď zostatok väčšej, alebo mini pasty, malé mydielko, opaľovací krém, balzam na pery, repelent

Ostatné vybavenie - základná lekárnička, náplaste, elektronika (mobil, nabíjačky/káble/redukcie/powerbank), nepremokavý obal na doklady, ľadvinka (pre tých, ktorým viac vyhovuje nosiť si doklady a cenností okolo pása - vhodné hlavne v mestách)

Spoľahlivá podpora

Rýchla podpora, záručný servis a jednoduché vrátenie. Doživotná záruka na naše drevené výrobky.

4,8/5 priemerné hodnotenie

Viac ako 6000 recenzií od zákazníkov z celého sveta. 98% zákazníkov nás odporúča.

Personalizované objednávky

Spoločnosť 68travel je originálnym výrobcom, čo znamená, že môžeme rýchlo vytvárať individuálne objednávky podľa vašich prianí.

Žijeme pre dobrodružstvo

V 68travel radi cestujeme a objavujeme. Snažíme sa používať recyklované prírodné materiály a znižovať používanie plastov. 68travel okolo sveta »

Hľadať

COOKIES

68travel, s.r.o. Vás žiada o súhlas s používaním Vašich údajov na účely personalizovanej reklamy a obsahu, meranie reklamy a obsahu, štatistiky cieľových skupín a vývoj produktov a zároveň uchovávanie a/alebo prístup k informáciám na zariadení.

Nastavenia môžete upraviť kliknutím na jednotlivé položky. Pre viac informácií o GDPR navštívte túto stránku.

Môžete zmeniť to, ako sa vaše osobné údaje používajú. Dodávatelia požadujú vaše povolenie na vykonanie nasledujúcich operácií: